Druskienniki – ogólne informacje
Druskienniki to popularne całoroczne uzdrowisko położone na brzegiem Niemna. Umiejscowione jest ono na skraju Puszczy Augustowskiej i Dzukijskiego Parku Narodowego, bardzo blisko granicy polsko-litewskiej. Stanowi największe i najnowocześniejsze sanatorium na Litwie. Ponadto Druskienniki są jednym z najlepszych uzdrowisk klimatycznych oraz balneologicznych w Europie. Na jego terenie występują liczne źródła mineralne (wody chlorkowo-sodowe, wapniowe i magnezowe), a także pokłady borowiny. W obrębie tego miasta występuje 9 sanatoriów oraz jedna lecznica balneologiczna.
Nazwa tego uzdrowiska związana jest ze źródłami słonej wody („sól” po litewsku to „druska”).
Druskienniki – historia
Druskienniki stały się prawdziwym ośrodkiem uzdrowiskowym w 1835 roku. Wtedy to profesor Uniwersytetu Wileńskiego I. Fonberg opublikował wyniki badań składu chemicznego wody mineralnej ze źródeł Druskiennik. Dwa lata później po wyrażeniu zgody przez cara Mikołaja I Druskienniki zaczęły rozwijać się jako uzdrowisko. W końcu XIX wieku Druskienniki znano niemal w całej Europie. Pierwsza wojna światowa mocno nadwyrężyła wizerunek tej miejscowości. Odbudowano ją w 1930 roku. Do Druskiennik przyjeżdżali: Eliza Orzeszkowa, Stanisław Moniuszko, Władysław Syrokomla, Marszałek Józef Piłsudski czy Jan Czeczot.
Druskienniki – czemu warto odwiedzić?
Bogata w chlorki woda w Druskiennikach ma silne właściwości lecznicze. Wydobywa się ją z siedmiu źródeł solankowych. Tamtejsze powietrze jest przesycone jodem oraz aromatem sosnowych lasów. Druskienniki otoczone są 50 000 hektarów lasów iglasto-liściastych, które jesienią przepełnione są grzybami. W południowej części tej miejscowości znajdują się dwa jeziora: Margeliu Akys (Panieńskie Oczy) i Druskonis. Posiadają one kąpielisko oraz plażę. Można tu także skusić się na spływ kajakowy rzeką Ula. Sześć kilometrów za Druskiennikami położone jest jezioro Grutas. Prowadzi do niego zarówno pieszy, jak i rowerowy szlak przez sosnowy las. Na tym jeziorze od strony miasta można wypożyczyć rowery wodne lub łodzie wiosłowe.
Źródła wód mineralnych i borowiny tworzą idealne miejsce rehabilitacji, profilaktyki, leczenia oraz wypoczynku chorych z zaburzeniami przewodu pokarmowego oraz dróg oddechowych, układu nerwowego i krążenia, chorób serca oraz tarczycy, schorzeń stawów, cukrzycy oraz chorób kręgosłupa, a także tych chorób o podłożu ginekologicznym i dermatologicznym.
W ofercie tego kompleksu są m.in.:
- balneoterapia (bicze szkockie, kąpiele mineralne i borowinowe, masaże podwodne),
- baseny,
- łaźnie.
Znajduje się tu także SPA i Aqua Park. Wody mineralne z Druskiennik wykorzystuje się (oprócz zabiegów balneologicznych) także do picia.
Druskienniki – atrakcje turystyczne i baza noclegowa
W Druskiennikach warto zwiedzić liczne muzea (Muzeum miejskie, Muzeum Żydowskie im. J. Lipszitza, Muzeum memorialne M.K. Čiurlionisa, Muzeum leśnictwa „ Girios aidas”, Muzeum pomników sowieckich „Grūto parkas”), obejrzeć pomniki („Poilsis”, M.K. Čiurlionisa, „Prie šaltinio”, Mendoga, „Ratnyčėlė”), a także cerkiew prawosławną z 1865 r. oraz Kościół NMP.
Ten litewski kurort intensywnie się rozwija i oferuje swoim gościom szeroki wybór miejsc noclegowych (hotele, sanatoria, SPA). Przy niektórych sanatoriach funkcjonują przedszkola, gdzie można zostawić pod opieką swojego malucha w czasie, gdy rodzice będą korzystać z zabiegów.
Cena ośmiodniowego pobytu waha się od 1374 PLN (w dwuosobowym pokoju) do 2373 PLN. Za dwa dni zapłacimy już od 117 PLN (wyżywienie + nocleg). [dane z 2011 roku]