Jonoforeza to znany zabieg leczniczy. Stosuje się przy nim działanie prądu stałego (galwanicznego), dzięki któremu do tkanek aplikowane są lecznicze jony. Potwierdzono, że właśnie ta forma najkorzystniej wpływa na naskórek i skórę właściwą. W jonoforezie powinno się używać określonych związków chemicznych, tzw. elektrolitów. Jonoforeza przydatna jest także w kosmetologii, zwłaszcza w likwidacji zmian trądzikowych, przebarwień skórnych i blizn.
Jonoforezę stosuje się w przypadku nerwobóli, zwyrodnienia stawów kręgosłupa, zaburzeń krążenia obwodowego, niewłaściwego zrostu kości oraz dolegliwości reumatycznych. Kuracji tej nie należy wykonywać, jeśli na skórze występują ropne stany, wypryski, owrzodzenia. Jonoforeza zakazana jest również przy nowotworach, infekcjach, gorączce, zakrzepach, miażdżycy oraz przy wszczepionym rozruszniku serca.
Istnieje wiele odmian jonoforezy, w zależności od użycia danego związku chemicznego. Jod sprawdza się najlepiej w likwidacji blizn. Wapń łagodzi stany zapalne gałki ocznej i przyspiesza zrost kości. Natomiast cynk wspomaga gojenie się owrzodzeń.